Logo ZSM
 
 
 
  
Menu
   STRONA GŁÓWNA
Szkoła Muzyczna I st. im. G.Bacewicz
Szkoła Muzyczna II st. im. F.Chopina
Rekrutacja do ZSM
Tryb eksternistyczny
Absolwenci
Nauczyciele
Sukcesy uczniów
Informacje dla uczniów ZSM
Informacje dla nauczycieli ZSM
Samorząd uczniowski
Rada rodziców
Koło absolwenta
Stowarzyszenie przyjaciół ZSM
Konkursy, seminaria, warsztaty
Koncerty szkolne
Kalendarium muzyczne
Stare foto
Chwila wspomnień
K O N T A K T

WALTORNIA

WaltorniaWaltornia znana jest również pod nazwą róg. Instrument zaliczany do grupy dętych blaszanych. Jego korpus stanowi długa stopniowo rozszerzająca się rura zwinięta trzykrotnie w kształt okręgu, u wlotu wyposażona w metalowy ustnik i zakończona dużą czarą głosową. W wewnętrznej części zwoju zastosowano trzy dodatkowe rurki z wentylami ułatwiające wydobywanie dźwięków o różnej wysokości. Jest instrumentem dysponującym rozległą chromatyczną skalą dźwiękową; posiada charakterystyczne brzmienie i duże możliwości dynamiczne. Barwę dźwięku można zmieniać, zatykając odpowiednio dłonią wylot instrumentu lub stosując specjalny tłumik umieszczany w czarze głosowej.

Prototypem waltorni był wczesnośredniowieczny instrument sygnałowy wykonany z rogu bydlęcego, wykorzystywany głównie przez ówczesnych myśliwych. Dopiero w XVIII wieku skonstruowano blaszany bezwentylowy tzn. róg naturalny, który wszedł w skład zespołów fanfarowych oraz był używany jako instrument sygnałowy. Wkrótce znalazł zastosowanie w większości orkiestr, dla których budowano rogi o różnych strojach. W II połowie XVIII wieku powstał tzn. róg inwencyjny, w którym zastosowano kolankowate rurki w formie suwaka. Umożliwiło to odpowiednie przestrajanie instrumentu oraz precyzyjne korygowanie intonacji, dla lepszego zestrojenia z orkiestrą. W XIX wieku mechanizm ten zastąpiono systemem rurek, które włączono na stałe w obwód instrumentu oraz wyposażono w 3 specjalne wentyle regulujące przepływ powietrza. Współczesne waltornie bywają wyposażone w 4 wentyle umożliwiające szybkie przestrajanie całego instrumentu, co poprawia znacznie jego możliwości techniczno-wykonawcze.

Obecnie waltornia występuje głównie w orkiestrze symfonicznej oraz w różnego typu zespołach kameralnych, jako stały składnik klasycznego kwintetu instrumentów dętych. Bogate walory brzmieniowe oraz duże możliwości techniczne sprawiły, że z biegiem lat waltornia doczekała się sporej literatury muzycznej: symfonicznej, kameralnej i solowej. Jest chętnie wykorzystywany w muzyce współczesnej.Źródło: You Tube