Logo ZSM
 
 
 
  
Menu
   STRONA GŁÓWNA
Szkoła Muzyczna I st. im. G.Bacewicz
Szkoła Muzyczna II st. im. F.Chopina
Rekrutacja do ZSM
Tryb eksternistyczny
Absolwenci
Nauczyciele
Sukcesy uczniów
Informacje dla uczniów ZSM
Informacje dla nauczycieli ZSM
Samorząd uczniowski
Rada rodziców
Koło absolwenta
Stowarzyszenie przyjaciół ZSM
Konkursy, seminaria, warsztaty
Koncerty szkolne
Kalendarium muzyczne
Stare foto
Chwila wspomnień
K O N T A K T

TRĄBKA

TrąbkaNależy do grupy instrumentów dętych blaszanych. Jej korpus stanowi cylindryczna rurka metalowa zwinięta w kształt prostokąta, tworząca trzy pętle wyposażone w mechanizm wentyli regulujących przepływ powietrza wewnątrz instrumentu. Poprzez naciskanie wentyli i zmianę sposoby zadęcia możliwe jest wydobycie dźwięków o pełnej skali chromatycznej obejmującej około dwie i pół oktawy. Trąbka posiada metalowy ustnik i jest zakończona rozszerzoną czarą głosową. Barwa dźwięku trąbki jest metaliczna, łagodniejsza w dolnym rejestrze i znaczniej silniejsza i jaśniejsza w górnym.

Prototypem trąbki była prosta rura z kości słoniowej lub bambusa, którą z czasem zastąpiono rurą metalową. Prymitywna trąbka o prostej metalowej rurze znana była na Wschodzie już w starożytności, jako instrument sygnałowo-fanfarowy. Do Europy dotarła w średniowieczu za sprawą wypraw krzyżowych i początkowo była instrumentem elitarnym, którego używanie należało do specjalnego przywileju. Dopiero w XVI wieku pojawiła się trąbka zwojowa o rurze zwiniętej w płaską pętlę. Początkowo zwoje trąbki nie były ze sobą połączone. Wkrótce jednak między dwoma równoległymi rurami zwoju umieszczono drewniany klocek - w ten sposób powstał klasyczny typ trąbki naturalnej, z której wywodzi się obecnie stosowana trąbka fanfarowa. W wieku XVIII wykształcił się typ trąbki inwencyjnej, w której możliwe było przestrajanie instrumentu za pomocą suwaka - ruchomego kolanka jednej z wewnętrznych pętli. Pozwoliło to na znacznie szersze wykorzystanie instrumentu. W tym czasie trąbka straciła również swój elitarny charakter, wchodząc w skład orkiestr. Pełną skalę chromatyczną uzyskała dopiero w XIX wieku po zastosowaniu w jej konstrukcji 3 wentyli.

Obecnie trąbka znalazła zastosowanie we wszystkich odmianach muzyki: symfonicznej, kameralnej, jazzowej, rozrywkowej, ludowej oraz jako instrument solowy.Źródło: You Tube