Logo ZSM
 
 
 
  
Menu
   STRONA GŁÓWNA
Szkoła Muzyczna I st. im. G.Bacewicz
Szkoła Muzyczna II st. im. F.Chopina
Rekrutacja do ZSM
Tryb eksternistyczny
Absolwenci
Nauczyciele
Sukcesy uczniów
Informacje dla uczniów ZSM
Informacje dla nauczycieli ZSM
Samorząd uczniowski
Rada rodziców
Koło absolwenta
Stowarzyszenie przyjaciół ZSM
Konkursy, seminaria, warsztaty
Koncerty szkolne
Kalendarium muzyczne
Stare foto
Chwila wspomnień
K O N T A K T

SAKSOFON

SaksofonMimo metalowej konstrukcji jest zaliczany do grupy instrumentów dętych drewnianych. Posiada charakterystyczną barwę dźwięku oraz duże możliwości techniczno-wykonawcze. Został wynaleziony w 1840 roku przez belgijskiego konstruktora instrumentów Adolfa Saxa, od którego nazwiska pochodzi nazwa instrumentu. W krótkim czasie saksofon zdobył niezwykłą popularność, która trwa nieprzerwanie do dziś.

Rodzinę saksofonów tworzy 9 jego odmian, z których najpopularniejsze, to: dwie odmiany sopranowe, saksofon altowy, tenorowy, barytonowy, basowy i kontrabasowy.

Już od samego początku saksofon spotkał się z wielkim zainteresowaniem kompozytorów (zwłaszcza francuskich), którzy napisali na ten instrument wielką ilość utworów orkiestrowych, solowych i kameralnych. W początkach XX wieku saksofon wszedł w skład większości orkiestr tanecznych i dętych. Niekiedy pojawia się w składzie orkiestry symfonicznej. Prawdziwą karierę zrobił w muzyce jazzowej, jako instrument solowy oraz wchodząc w skład big-bandów i mniejszych zespołów, na równi z trąbką, fortepianem, kontrabasem i perkusją.Źródło: You Tube