Logo ZSM
 
 
 
  
Menu
   STRONA GŁÓWNA
Szkoła Muzyczna I st. im. G.Bacewicz
Szkoła Muzyczna II st. im. F.Chopina
Rekrutacja do ZSM
Tryb eksternistyczny
Absolwenci
Nauczyciele
Sukcesy uczniów
Informacje dla uczniów ZSM
Informacje dla nauczycieli ZSM
Samorząd uczniowski
Rada rodziców
Koło absolwenta
Stowarzyszenie przyjaciół ZSM
Konkursy, seminaria, warsztaty
Koncerty szkolne
Kalendarium muzyczne
Stare foto
Chwila wspomnień
K O N T A K T

KONTRABAS

KontrabasJest największym przedstawicielem instrumentów smyczkowych o wysokości około 180 cm. Kształtem przypomina skrzypce, jednak jego duże pudło rezonansowe znacznie zwęża się w górnej części, bezpośrednio przechodząc w krótką szyjkę zakończoną charakterystycznym ślimakiem. W odróżnieniu do skrzypiec, regulacja naciągu strun odbywa się za pomocą metalowych kluczy umieszczonych na ślimaku. W czasie gry instrument znajduje się w pozycji pionowej i jest oparty o podłogę na krótkiej metalowej nóżce. Kontrabas występuje w kilku odmianach, które różnią się od siebie strojem i liczbą strun (od trzech do pięciu). Najbardziej rozpowszechnioną odmianą jest kontrabas 4-strunowy, strojony w kwartach.

Dźwięk na kontrabasie wydobywa się smyczkiem lub poprzez szarpanie strun palcami, niekiedy również uderzając w nie odwrotną stroną smyczka. Dla uzyskania szczególnych efektów brzmieniowych stosuje się tzn. technikę flażoletową, umożliwiającą wydobywanie wysokich dźwięków przypominających barwą delikatne brzmienie fletu. Stosowana jest wibracja dźwięku, tremolo i technika dwudźwięków.

Kontrabas wykształcił się z kontrabasowej violi da gamba, instrumentu popularnego w Europie już w średniowieczu. W XVII i XVIII wieku w instrumencie zastosowano podstrunnicę pozbawioną progów oraz ograniczono liczbę strun do czterech. Ta forma instrumentu przetrwała do naszych czasów.

Kontrabas jest głównie instrumentem orkiestrowym realizującym najniższe partie basowe. Jednak wielu muzyków i kompozytorów dostrzegło jego duże możliwości wykonawcze, dlatego z biegiem lat doczekał się sporej literatury w muzyce kameralnej jak i solowej. Jest nieodłącznym składnikiem klasycznych zespołów jazzowych oraz występuje w muzyce rozrywkowej i ludowej.Źródło: You Tube