Logo ZSM
 
 
 
  
Menu
   STRONA GŁÓWNA
Szkoła Muzyczna I st. im. G.Bacewicz
Szkoła Muzyczna II st. im. F.Chopina
Rekrutacja do ZSM
Tryb eksternistyczny
Absolwenci
Nauczyciele
Sukcesy uczniów
Informacje dla uczniów ZSM
Informacje dla nauczycieli ZSM
Samorząd uczniowski
Rada rodziców
Koło absolwenta
Stowarzyszenie przyjaciół ZSM
Konkursy, seminaria, warsztaty
Koncerty szkolne
Kalendarium muzyczne
Stare foto
Chwila wspomnień
K O N T A K T

KLARNET

KlarnetNależy do grupy instrumentów dętych drewnianych. Powstał w ostatnich latach XVII wieku za sprawą J.C.Dennera - niemieckiego konstruktora i muzyka. W latach późniejszych instrument był wielokrotnie modernizowany i udoskonalany, a od połowy XVIII wieku wszedł na stałe do składu orkiestry symfonicznej.

Dzięki licznym zaletom brzmieniowym i dużym możliwościom technicznym klarnet jest chętnie wykorzystywany jako instrument solowy, w muzyce symfonicznej, kameralnej a także w orkiestrach dętych. Z czasem doczekał się wielu odmian, z których najważniejsze to: klarnet mały, klarnet altowy, basethorn (odmiana klarnetu altowego), klarnet basowy oraz zbudowany w XX w. klarnet kontrabasowy.

Obok muzyki poważnej, klarnet spotykamy w różnych odmianach i stylach muzyki rozrywkowej i jazzowej. Wszechstronne możliwości wykonawcze sprawiły, że instrument ten doczekał się rozległej literatury muzycznej. Utwory pisali kompozytorzy od klasycyzmu do współczesności. Instrument spotykany jest również w muzyce ludowej.Źródło: You Tube