Logo ZSM
 
 
 
  
Menu
   STRONA GŁÓWNA
Szkoła Muzyczna I st. im. G.Bacewicz
Szkoła Muzyczna II st. im. F.Chopina
Rekrutacja do ZSM
Tryb eksternistyczny
Absolwenci
Nauczyciele
Sukcesy uczniów
Informacje dla uczniów ZSM
Informacje dla nauczycieli ZSM
Samorząd uczniowski
Rada rodziców
Koło absolwenta
Stowarzyszenie przyjaciół ZSM
Konkursy, seminaria, warsztaty
Koncerty szkolne
Kalendarium muzyczne
Stare foto
Chwila wspomnień
K O N T A K T

FORTEPIAN

FortepianJest zaliczany do grupy instrumentów strunowych klawiszowych uderzanych. Posiada sporych rozmiarów otwierane pudło rezonansowe o charakterystycznym kształcie przypominającym skrzydło ptaka, w którym umieszczona jest metalowa rama z krzyżowo rozpiętymi strunami, płaska świerkowa płyta rezonansowa, klawiatura połączona z mechanizmem młoteczkowym oraz system tłumików, sterowanych za pomocą trzech nożnych pedałów. Każdy klawisz połączony jest z młoteczkiem, który uderzając w odpowiednią strunę powoduje powstanie dźwięku o określonej wysokości, barwie i sile brzmienia. Fortepian posiada bardzo rozległą chromatyczną skalę dźwiękową oraz duże możliwości wykonawcze, dzięki czemu jest jednym z najbardziej wszechstronnych instrumentów muzycznych.

Pierwszy fortepian powstał w 1711 roku we Florencji w warsztacie Bartolomeo Cristofori'ego. Nowemu instrumentowi nadano nazwę "gravicembalo col piano e forte". Powstał poprzez modyfikację konstrukcji popularnych już wcześniej w Europie instrumentów klawiszowych, takich jak klawikord i klawesyn. W niespełna pięć lat później pierwsze fortepiany postały również we Francji i Niemczech. Dzięki licznym ulepszeniom konstrukcyjnym z biegiem lat w instrumencie zastosowano krzyżowy układ strun, drewnianą ramę zastąpiono metalową, wprowadzono sprawny mechanizm młoteczkowy i tłumikowy oraz znacznie zwiększono skalę dźwiękową instrumentu. W Polsce produkcja fortepianów rozwinęła się już w II połowie XVIII wieku. Liczba krajowych fabryk wzrosła znacznie w XIX wieku w odpowiedzi na wzrastające zapotrzebowanie na ten instrument. Z licznych odmian fortepianów budowanych w XVIII i XIX wieku warto wymienić: fortepian buduarowy - instrument przenośny wielkości podróżnej walizy; fortepian orfika - przenośny instrument o niewielkich rozmiarach przeznaczony głównie do muzykowania amatorskiego; fortepian stołowy - w kształcie przypominającym klawikord, z klawiaturą umieszczoną wzdłuż dłuższego boku; fortepian-lira, fortepian-szafa lub fortepian-żyrafa - których pudła rezonansowe ustawione były pionowo i posiadały niekiedy wymyślne kształty; pianino - będące jedyną dawną odmianą fortepianu, która przetrwała do naszych czasów.

Dzięki niezwykłym możliwościom wykonawczym fortepian zyskał ogromną popularność, stając się w XIX wieku jednym z najbardziej znanych i powszechnie używanych instrumentów muzycznych. Muzyka fortepianowa wyrosła z tradycji klawesynowej. Za pierwszych jej twórców uznaje się synów J.S.Bacha. Burzliwy rozwój twórczości fortepianowej przypada na okres klasycyzmu, w którym wybitną rolę odegrali słynni klasycy wiedeńscy J.Haydn, W.A.Mozart i L.v. Beethoven, którzy pozostawili szereg wybitnych utworów oraz byli pierwszymi wirtuozami tego instrumentu. W okresie późniejszym do grona wirtuozów i genialnych twórców muzyki fortepianowej dołączyli F.Chopin, R.Schumann, F.Schubert, F.Menelssohn, F.Liszt, J.Brahms, C.Debussy i wielu innych.

Obecnie fortepian stał się instrumentem ogólnoświatowym, wykorzystywanym zarówno w muzyce solowej jak też symfonicznej i kameralnej. Został zaadoptowany przez jazz i muzykę rozrywkową.

Słynny rosyjski pianista i pedagog H.Neuhaus uważał, że fortepian jest najbardziej intelektualnym ze wszystkich instrumentów, obejmuje najszersze horyzonty i nieograniczone przestrzenie muzyczne. Wszak na nim [...] można wykonać wszystko, co nazywa się muzyką, od fujarki pasterskiej do gigantycznych konstrukcji symfonicznych i operowych. Fortepian ma swoje indywidualne "ja", którego nie można porównać z niczym innym na świecie.

Opracowanie: W.Chwin i Katarzyna SzwedaŹródło: You Tube