Logo ZSM
 
 
 
  
Menu
   STRONA GŁÓWNA
Szkoła Muzyczna I st. im. G.Bacewicz
Szkoła Muzyczna II st. im. F.Chopina
Rekrutacja do ZSM
Tryb eksternistyczny
Absolwenci
Nauczyciele
Sukcesy uczniów
Informacje dla uczniów ZSM
Informacje dla nauczycieli ZSM
Samorząd uczniowski
Rada rodziców
Koło absolwenta
Stowarzyszenie przyjaciół ZSM
Konkursy, seminaria, warsztaty
Koncerty szkolne
Kalendarium muzyczne
Stare foto
Chwila wspomnień
K O N T A K T

FLET

Flet poprzeczny

Należy do grupy instrumentów dętych. Jest rodzajem piszczałki wargowej występującej w dwóch odmianach, których nazwy wskazują sposób trzymania instrumentu w czasie gry: flet poprzeczny (którego odmianą jest flet piccolo) oraz flet podłużny (tzn. dzióbkowy).

Korpus fletu poprzecznego stanowi obustronnie lub jednostronnie zamkniętą rurkę drewnianą, metalową lub z kości słoniowej o długości ok. 70 cm, z licznymi otworami bocznymi zaopatrzonymi w mechanizm klapowy. Dźwięk wydobywany jest poprzez odpowiednie wdmuchiwanie przez muzyka powietrza do otworu zwanego wargowym, znajdującego się przy jednym z końców instrumentu. Wysokość dźwięku regulowana jest poprzez zamykanie i otwieranie otworów bocznych. Instrument posiada rozległą skalę dźwiękową o zróżnicowanej barwie: od głuchej - w dolnym odcinku skali, poprzez miękką i ciepłą w jej środkowej części, do jasnej i ostrej w górze. Zdecydowanie cieplejszym brzmieniem charakteryzują się flety wykonane z drewna.

Za najstarszy na świecie flet prosty uważany jest egzemplarz wykonany z ciosu mamuta, odkryty niedawno w Niemczech w miejscowości Blaubeuren przez uczonych z uniwersytetu w Tybindze. Budowa tego instrumentu wskazuje na jego azjatyckie pochodzenie. Z Azji pochodzą również pierwsze egzemplarze fletów poprzecznych, które dotarły do Europy w XII wieku, ale dopiero w końcu XVI wieku znalazły zastosowanie w muzyce artystycznej. W dawnym flecie otwory boczne grający zatykał palcami, jednak już od XVII wieku zaczęto stosować w jego konstrukcji mechanizm klapowy. Po wielu eksperymentach i modyfikacjach w XIX wieku, za sprawą niemieckiego konstruktora T.Bohma, powstała dzisiejsza odmiana fletu poprzecznego o sprawnym systemie klap oraz precyzyjnej intonacji.

Flet ze względu na swoje duże walory wirtuozowskie i znaczne możliwości ekspresyjne znalazł zastosowanie w muzyce symfonicznej, kameralnej i jako instrument solowy. Niekiedy występuje w muzyce rozrywkowej oraz jazzowej. Flet doczekał się ogromnej literatury muzycznej, na którą składają się kompozycje od muzyki dawnej do współczesności. Od lat instrument cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem słuchaczy.Źródło: You Tube