Urodziła się 26 stycznia 1928 roku w Warszawie. Edukację muzyczną rozpoczyna w pierwszych miesiącach po zakończeniu działań wojennych w sopockiej szkole Gdańskiego Instytutu Muzycznego (w klasie fortepianu Władysława Walentynowicza oraz w klasie waltorni), później w Państwowej Średniej Szkole Muzycznej w Gdańsku-Wrzeszczu, którą kończy w 1949 roku. W tym samym roku podejmuje studia w PWSM w Sopocie (dyrygentura u B.Wodiczki i F.Rybickiego oraz kompozycja u K.Pałubickiego). Zafascynowana osobowością artystyczną wybitnego dyrygenta Waleriana Bierdiajewa, przenosi się do Poznania, gdzie kontynuuje studia dyrygenckie i w zakresie teorii muzyki (u S.Paradowskiego); dokształca się również prywatnie w dziedzinie kompozycji u T.Szeligowskiego. W 1954 roku kończy poznańską uczelnię w dziedzinie teorii muzyki, a w rok później - w dziedzinie dyrygentury symfoniczno-operowej (w klasie W.Bierdiajewa) w warszawskiej PWSM.
Ze Średnią Szkołą Muzyczną w Gdańsku-Wrzeszczu wiąże się zawodowo w 1949 roku i pracę w niej kontynuuje nieprzerwanie przez blisko 50 lat, prowadząc szkolną orkiestrę symfoniczną, chór i zajęcia z zespołami kameralnymi. Przez pewien czas uczy również teorii muzyki oraz prowadzi klasę dyrygentury na wydziałach instruktorskim, wychowania muzycznego oraz pedagogicznym. Z tego okresu pochodzą Jej najbardziej znani absolwenci: H.Czyżewski, E.Głowski, R.Kunkel, J.Michalak, M.Nowakowski, J.Partyka, J.Sapiejewski, J.Siudaczyńska, B.Szulia, M.Wacholc, E.Wiesztordt, P.Orawski.
W latach 1953 - 1961 pełni funkcję kierownika muzycznego i dyrygenta Sceny Muzycznej "Teatru Wybrzeże" w Gdańsku, a następnie przez 30 lat - to samo stanowisko w Teatrze Lalki i Aktora "Miniatura" w Gdańsku. Wielka wyobraźnia muzyczna, talent, współpraca z polskimi teatrami, studia muzyczne, kontakty z wybitnymi muzykami oraz praca pedagogiczna wyznaczyły kierunek Jej twórczości kompozytorskiej, która początkowo koncentrowała się wyłącznie wokół muzyki teatralnej, później objęła również muzykę kameralną.
Jest laureatką licznych konkursów i festiwali muzycznych, z których warto wymienić: I nagroda na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalkowych w Bukareszcie za muzykę do sztuki "Latający wiatrak" napisanej dla Teatru Lalek "Miniatura", I nagroda na IX Kongresie UNIMA w Monachium za muzykę do przedstawienia "Legenda Bałtyku stworzonej na potrzeby Teatru "Miniatura", nagroda Ministra Kultury i Sztuki na XXII Międzynarodowych Impresjach Muzycznych w Bydgoszczy za Kwartet.
W dorobku kompozytorskim Wandy Dubanowicz znajduje się ponad 100 pozycji, w tym 40 widowisk dla dzieci, muzyka do 5 sztuk teatralnych, ponad 20 utworów instrumentalnych (orkiestrowych i kameralnych) oraz ponad 40 utworów wokalnych lub wokalno-instrumentalnych.
W uznaniu dorobku twórczego i działalności pedagogicznej została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski, Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, medalami Za Zasługi dla Gdańska, Zasłużony Ziemi Gdańskiej, Zasłużony Działacz Kultury, Medalem Jubileuszowym oraz licznymi nagrodami Ministra Oświaty i Wychowania, Ministra Edukacji Narodowej, Wydziału Kultury i Sztuki UM w Gdańsku oraz z okazji 30 i 35-lecia swojej pracy artystycznej i pedagogicznej.
Była członkiem ZAKR i ZAiKS-u.
Zmarła w Gdańsku 22 października 2006 roku.
Tekst został opracowany na podstawie biografii Wandy Dubanowicz autorstwa Barbary Długońskiej w "Kompozytorzy polscy 1918 - 2000 II.Biogramy".
WYKAZ KOMPOZYCJI
Muzyka instrumentalna i wokalna:
Inne:
Muzyka do widowisk dla dzieci:
Muzyka teatralna: