Zespół Szkół Muzycznych w Gdańsku-Wrzeszczu
zaprasza naOTWARTE WARSZTATY WOKALNE
Jerzego Sapiejewskiego

z udziałem uczniów klas wokalnych dr hab. Liliany Górskiej i mgr Bogny Forkiewicz

Miejsce: sala kameralna
Szkoły Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Gdańsku-Wrzeszczu,
ul. Partyzantów 21a

      9 kwietnia 2018 r. (poniedziałek), godz. 13.00-19.00

    „Niezapomniane amerykańskie piosenki z okresu ostatniego stulecia podbiły świat i stały się monumentalnym dziełem muzycznej inspiracji. Miały wpływ na wszystkie style muzyczne począwszy od jazzu poprzez muzykę klasyczną i większość muzyki popularnej. (W wielu przypadkach jazz zaadaptował te melodie jako "standardy" często zmieniając wymowę oryginału lub intencje kompozytorów.) Jerzy Sapiejewski, wybitny kompozytor, pianista, profesor - na szeregu amerykańskich uniwersytetach i koncertach, oferuje nowe spojrzenie i interpretację specjalnie wybranych, najbardziej ikonicznych i wspaniałych piosenek z tego okresu, a także ich późniejszego odzwierciedlenia”

      10 kwietnia 2018 r. (wtorek), godz. 17.00
      KONCERT "The American Songbook Club"

    "The American Songbook Club" - jest to koncert z udziałem uczniów klas wokalnych dr hab. Liliany Górskiej i mgr Bogny Forkiewicz w nowo opracowanych aranżacjach słynnych piosenek amerykańskich. Słowo wiążące Jerzego Sapiejewskiego, uświadomi publiczności historyczne podłoże i ważną językową rolę najbardziej mistrzowskich elementów w kompozycji i tekstach tych arcydzieł literatury muzycznej takich kompozytorów jak George Gershwin, Cole Porter, Irving Berlin, Hoagy Carmichael i wielu innych.”
JERZY SAPIEJEWSKI

– kompozytor, pianista, profesor na American University w Waszyngtonie, założyciel i dyrektor artystyczny NewCenturyMusic. Po ukończeniu PŚSM w Gdańsku-Wrzeszczu studiował w Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Gdańsku; kontynuował studia w USA. W Polsce związany z studenckim ruchem muzycznym, głównie jazzowym, gdzie dał się poznać jako wybitny jazzman - pianista i kompozytor młodego pokolenia o znaczącym wpływie na rozwój tzw. Trzeciego Nurtu w polskim jazzie (nurt łączący muzykę jazzową z klasyczną). Laureat nagród w trzech festiwalach Jazz nad Odrą. Wystąpił na warszawskim Jazz Jamboree. Jego kompozycje i wykonania zwróciły uwagę Willisa Conovera - słynnego amerykańskiego producenta muzycznego i propagatora jazzu. Występował w wielu prestiżowych salach, jak Kennedy Center, Carnegie Hall czy Biblioteka Kongresu. Jego kompozycje wykonywały zespoły tej miary, co Tokyo String Quartet, An die Musik, Manhattan String Quartet, American Wind Symphony i Atlanta Symphony. Stworzona przez niego muzyka do sztuki W.Shakespeare'a Ryszard III została nominowana do nagrody Helen Hayes Award. Dał się również poznać jako ceniony pedagog i wykładowca, prowadząc kursy mistrzowskie w znanych ośrodkach akademicko-naukowych: Eastman School, University of Michigan oraz University of Texas. Jako pianista chętnie sięga po standardy jazzowe, które wzbogaca oryginalnymi pomysłami stylistyczno-brzmieniowymi, czerpiąc z bogatego dorobku muzyków amerykańskich, takich jak George Gershwin, Dave Brubeck, Philip Glass czy Keith Jarrett. Każdy występ Sapiejewskiego jest jedyną w swoim rodzaju kreacją o specyficznej, niemal intymnej i kontemplacyjnej atmosferze. Jest głosującym członkiem The Recording Academy (Grammy).