Logo ZSM
Menu
   STRONA GŁÓWNA
Szkoła Muzyczna I st. im. G.Bacewicz
Szkoła Muzyczna II st. im. F.Chopina
Rekrutacja
Historia szkoły
Absolwenci
Nauczyciele
Sukcesy uczniów
Informacje dla uczniów ZSM
Informacje dla nauczycieli ZSM
Samorząd uczniowski
Rada rodziców
Koło absolwenta
Tryb eksternistyczny
Stowarzyszenie przyjaciół ZSM
Konkursy, seminaria, warsztaty
Koncerty szkolne
Kalendarium muzyczne
Stare foto
Szkolne plany nauczania
Chwila wspomnień
K O N T A K T

25 października 2018 rokuWARSZTATY SKRZYPCOWE
dla nauczycieli i uczniów klasy skrzypiec
szkół muzycznych II stopnia

Miejsce: sala kameralna
Szkoły Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina
w Gdańsku-Wrzeszczu ul. Partyzantów 21a

Organizator:

Zespół Szkół Muzycznych w Gdańsku-Wrzeszczu
Szkoła Muzyczna II st. im. Fryderyka Chopina w Gdańsku-Wrzeszczu
Sekcja Instrumentów Smyczkowych

Warsztaty prowadzi dr JAN ROMANOWSKI
z Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.Źródło: kursymuzyczne.eu

Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Poznaniu. W 2016 roku uzyskał tytuł doktora sztuk muzycznych.

Prowadzi klasę skrzypiec oraz altówki w słynnej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. im. Jadwigi Kaliszewskiej - znanej jako "Szkoła Talentów" oraz w PSM II st. im. Fryderyka Chopina w Poznaniu. Jest kierownikiem Sekcji Instrumentów Smyczkowych i Gitary w tych szkołach. Pracuje w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. W latach 2011-2013 wykładał w Akademii Muzycznej im. Ignacego Paderewskiego w Poznaniu.

Organizator wielu imprez o charakterze kulturalno - edukacyjnym. Zajmuje się także aranżacją, komponowaniem i dyrygenturą. Bierze udział w pracach jury ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów i przesłuchań, w tym także dla CEA. Ma w swoim dorobku wiele osiągnięć konkursowych, solowych i kameralnych. Swą grę skrzypcową doskonalił, biorąc udział w mistrzowskich kursach muzycznych w kraju i za granicą. Na jego dorobek artystyczny składają się liczne recitale i koncerty m.in. z Państwową Filharmonią Lubelską, nagrania dla Radia i Telewizji w Lublinie, jak również występy w ramach cyklów koncertów prelekcyjnych Państwowej Filharmonii Poznańskiej. Będąc studentem Akademii Muzycznej w Poznaniu, wielokrotnie występował z orkiestrą akademicką jako koncertmistrz orkiestry. W latach 1999-2000 pracował na tym samym stanowisku w Kameracie Nowego Wieku pod batutą D. Tabisza. Jako I skrzypek AGUTTI QUARTET koncertował w kraju i za granicą. Pod okiem prof. M. Baranowskiego zespół zdobywał nagrody i wyróżnienia na festiwalach i konkursach kameralnych. W latach 1998-2001 współpracował także z orkiestrą smyczkową G. Bregovica, koncertując na całym świecie. W 1998 roku nagrał muzykę do słuchowiska radiowego „Marina” (muzyka A. Dąbrowski, reżyseria W. Modestowicz). W tym okresie współpracował również z TEATREM ÓSMEGO DNIA w Poznaniu, a także z Hanną Banaszak.

Jest współzałożycielem zespołu TRIO TAKLAMAKAN, z którym od 1998 roku z powodzeniem koncertuje w Polsce i na świecie, prezentując m.in. muzykę folkową, tanga A. Piazzolli oraz własne kompozycje. Z początkiem 2008 roku ukazała się płyta zespołu KUGIEL. W 2004 roku rozpoczął współpracę z Platformą Artystyczną O.B.O.R.A. w Poznaniu, która zaowocowała stworzeniem spektaklu teatralno - muzycznego pt. "Och szczęście" w reżyserii Janusza Andrzejewskiego, w którym występuje jako muzyk i aktor wraz z Trio Taklamakan. Za kierownictwo artystyczne w tym projekcie, w 2006 roku, został nagrodzony wyróżnieniem indywidualnym na XV Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Ogródkowych w Warszawie. W 2005 roku podjął stałą współpracę artystyczną z pianistą Michałem Karasiewiczem, tworząc klasyczny duet skrzypcowo - fortepianowy ARDENTE, z którym wypracował oryginalny program koncertowy o wirtuozowskim charakterze. W tym samym roku został członkiem grupy filmowej METAMORPHOSIS, tworząc i wykonując muzykę do filmu pt. "Szczęściarze", który wyświetlany był m.in. podczas Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni w 2006 r. oraz do filmu dokumentalnego „Le cinema est mort, vive le cinematograph” w reżyserii Agnieszki Gomułki.

Od kilkunastu lat jest pomysłodawcą i twórcą corocznego projektu artystycznego z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki, w którym do współpracy zaprasza poznańskich, zaprzyjaźnionych artystów.

Jego uczniowie są laureatami czołowych nagród na krajowych i międzynarodowych konkursach (w tym na Przesłuchaniach CEA) w specjalnościach skrzypce, altówka oraz zespół kameralny. Prowadzi klasę kameralną w ZSM w Poznaniu, która zdobywa liczne nagrody i wyróżnienia na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Od 2009 roku organizuje cieszące się coraz większą popularnością letnie oraz zimowe Kursy Mistrzowskie oraz Dziecięce Kursy Muzyczne, podczas których do współpracy zaprasza wybitnych pedagogów, m.in.: prof. Marcina Baranowskiego, prof. Aureliusza Golińskiego, prof. Arnolda Dąbrowskiego ad. Dominika Połońskiego, mgr Kazimierza Trzeciaka i innych.

W tym samym roku założył Impresariat Muzyczny, który obok działalności koncertowej prowadzi w skali ogólnopolskiej pozaszkolne formy edukacji w postaci kursów doskonalących dla nauczycieli i uczniów. W 2011 roku otrzymał Nagrodę Indywidualną Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej ZA SZCZEGÓLNY WKŁAD W ROZWÓJ EDUKACJI ARTYSTYCZNEJ W POLSCE. Jako czynny muzyk jest zapraszany do realizacji wielu projektów studyjnych i koncertowych, w tym również o charakterze charytatywnym.

Źródło: janromanowski.eu