Logo ZSM
Menu
   STRONA GŁÓWNA
Szkoła Muzyczna I st. im. G.Bacewicz
Szkoła Muzyczna II st. im. F.Chopina
Rekrutacja
Historia szkoły
Absolwenci
Nauczyciele
Sukcesy uczniów
Informacje dla uczniów ZSM
Informacje dla nauczycieli ZSM
Samorząd uczniowski
Rada rodziców
Koło absolwenta
Tryb eksternistyczny
Stowarzyszenie przyjaciół ZSM
Konkursy, seminaria, warsztaty
Koncerty szkolne
Kalendarium muzyczne
Stare foto
Szkolne plany nauczania
Chwila wspomnień
K O N T A K T

24 czerwca – 29 czerwca 2019VII WAKACYJNE WARSZTATY KLARNETOWE
dla uczniów szkół muzycznych I i II stopnia

Miejsce: sala kameralna
Szkoły Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina
w Gdańsku-Wrzeszczu, ul. Partyzantów 21a

Organizatorzy:

Zespół Szkół Muzycznych w Gdańsku-Wrzeszczu
Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Szkół Muzycznych w Gdańsku-Wrzeszczu

Wykładowcy

Klarnet:

dr hab. Grzegorz Wieczorek - Akademia Muzyczna w Gdańsku

Urodzony 1974 roku. Ukończył Szkołę Muzyczną II stopnia w Gdańsku-Wrzeszczu w klasie klarnetu prof. Andrzeja Pietrasa. W 1996 roku rozpoczął studia w Akademii Muzycznej w Gdańsku pod kierunkiem tego samego pedagoga. Po śmierci prof. Andrzeja Pietrasa został studentem prof. Marka Schillera, w którego klasie ukończył studia z wyróżnieniem w 2001 roku.

Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. Ważniejsze spośród otrzymanych to:

 • I nagroda zdobyta podczas Konkursu Katedry Instrumentów Dętych AM w Gdańsku o stypendium Yamaha Music Foundation of Europe, 1997 rok,
 • wyróżnienie specjalne (w kategorii zespołów kameralnych) na III Concurso International de Musica de Buenos Aires en la categoriaMusica de Camera, Argentyna 1998 rok,
 • II nagroda (w kategorii solistów) i I nagroda (w kategorii zespołów kameralnych) na III Festiwalu Klarnetowym w Piotrkowie Trybunalskim, 1999 rok,
 • II nagroda, a także Nagroda specjalna, zdobyte podczas XI Akademickiego Konkursu Klarnetowego we Włoszakowicach.

W roku 2000 otrzymał Stypendium Prezydenta Miasta Gdańska, a rok później został uhonorowany drugą nagrodą w kategorii Najlepszy Student Trójmiasta, w konkursie o Nagrodę „Czerwonej Róży”.

Swoje umiejętności doskonalił podczas kursów, pracując pod kierunkiem tak wybitnych pedagogów jak: Andrzej Janicki, Mieczysław Stachura, Philippe Cuper, Wolfgang Meyer, Jean-MarcFessard, Antonio Saiote, David Campbell.

Jest I klarnecistą orkiestry Państwowej Opery Bałtyckiej, wielokrotnie wyjeżdżając na tourne zagraniczne (Niemcy, Holandia, Dania, Luxemburg, Estonia). Jako muzyk tejże orkiestry miał okazję wielokrotnie wystąpić na festiwalach operowych w Bydgoszczy, Poznaniu, a także na organizowanym i transmitowanym przez francuską telewizję Mezzo, festiwalu operowym w Szeged na Węgrzech. Grzegorz Wieczorek współpracuje z Polską Filharmonią Kameralną Wojciecha Rajskiego. Koncertował, jako solista z Akademicką Orkiestrą Symfoniczną i Poznańską Orkiestrą Kameralną. Jako kameralista związany jest z kwartetem klarnetowym „Hevelius”, Gdańskim Zespołem Instrumentów Dętych, a także z Mozartowskim Zespołem Basethornowym.

Od 2001 roku zatrudniony jest w Akademii Muzycznej w Gdańsku, a w roku akademickim 2011/2012 objął stanowisko adiunkta w tejże uczelni.

dr hab. Andrzej Wojciechowski – Akademia Muzyczna w Gdańsku

Jest absolwentem Państwowej Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie klarnetu prof. Bogdana Ocieszaka (dyplom z wyróżnieniem). Brał udział w licznych kursach mistrzowskich prowadzonych przez takie osobowości jak: Andrew Marriner, Jean-MarcFessard, Walter Vitek, Mieczysław Stachura, Brenno Ambrosini, Joseph Fuster, Nicolas Baldeyrou, Florent Héau, Antonio Saiote, Alessandro Travaglini, Wolfgang Meyer. W latach 2002-2003 studiował w klasie mistrzowskiej Joan Enric Lluna pod egidą hiszpańskiego Conservatori Superior De Musicaw Castello.

W jego dorobku znajdują się nagrody i wyróżnienia uzyskane w : Ogólnopolskich Przesłuchaniach Klas Instrumentów Dętych Drewnianych w Olsztynie (2002r.); Festiwalu Klarnetowym w Piotrkowie Trybunalskim (2003 i 2005 r.); VIII i IX Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie (2005 i 2006 r.); XIII Akademickim Konkursie Klarnetowym we Włoszakowicach (2006 r.); Międzynarodowym Konkursie Kameralnym w Oleśnicy (2006r.); Międzynarodowym Konkursie Kameralnym im. K. Bacewicza w Łodzi (2010), gdzie przyznano mu także nagrodę specjalną dla najlepszego klarnecisty konkursu; Malta International Music Competition (2014).

Był dwukrotnym stypendystą Ministra Kultury oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia muzyczne.

Jako solista koncertował w Niemczech, Monaco, Włoszech, RPA, Litwie, Czechach, Holandii, Anglii, Danii, Hiszpanii, Portugalii, Szwecji, USA, Kanadzie, Rosji, Chinach na Ukrainie oraz w wielu miastach Polski. Występował pod batutą m. in. Łukasza Borowicza, Wojciecha Rajskiego, Roberta Kabary, Vittorio Parisi, Georga Maisa, Massimiliano Caldi, Dawida Runtza, Wiesława Kwaśnego, Rodrigo Tomillo, Giulio Magnaniego, Jana Jakuba Bokuna, Janusza Przybylskiego, Piotra Staniszewskiego.

W grudniu 2017 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego nauk muzycznych. Obecnie jest zatrudniony w Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku.

Pierwszy klarnecista Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina w Gdańsku, z którą uczestniczył w wielu światowych tourné m. in. po Stanach Zjednoczonych i Chinach występując w Los Angeles, Orlando, Nowym Jorku, Detroit, St. Louis, Columbia, Las Vegas, Pekinie, Szanghaju, Chengdu, Hagzhou. Stale współpracuje z Polską Filharmonią Kameralną Sopot, w której koncertuje regularnie towarzysząc takim artystom jak: Ivo Pogorelić, Piotr Beczała, Wolfgang Meyer, Shirley Brill, Gerhard Oppitz i wielu innym. Sam również wielokrotnie wykonywał partie solowe z tym zespołem. Do najważniejszych osiągnięć może zaliczyć brawurowe wykonanie Concerto per clarinetto Krzysztofa Pendereckiego w obecności samego Mistrza.

Wraz ze Sławomirem Wilkiem (fortepian) tworzy formację Inspiro Duo. Jest członkiem Polskiego Zespołu Basethornowego – unikatowego kwintetu, złożonego z wykładowców najważniejszych uczelni muzycznych w Polsce. Współtworzy również Gdańskie Trio Stroikowe. Prowadzi z nimi ożywioną działalność artystyczną, koncertując w Polsce i Europie, dokonując przy tym wielu nagrań płytowych.

W 2014 roku dołączył do zaszczytnego grona Muzyków Selmera – producenta światowej klasy instrumentów muzycznych.

Od listopada 2015 do czerwca 2017 roku był profesorem gościnnym w NingXia Univerity of Art w YinChuan (Chiny).

W 2016 roku nakładem renomowanej wytwórni płytowej DUX ukazał się pierwszy solowy album artysty „A Tribute to Benny Goodman”, zawierający pierwsze polskie nagranie Concerto for clarinet and string orchestra Aarona Coplanda oraz kompozycji dedykowanych artyście: Clarinet Concerto Beniamina Baczewskiego i Suity From the cursed forest Artura Guzy.

Zespoły kameralne:

mgr Barbara Pappelbaum-Kruczkowska

Absolwentka Szkoły Muzycznej II stopnia w Gdańsku-Wrzeszczu, gdzie naukę gry na klarnecie rozpoczęła w klasie prof. Andrzeja Pietrasa. Studia w gdańskiej Akademii Muzycznej ukończyła w roku 2005 w klasie klarnetu prof. Marka Schillera oraz dra hab. Grzegorza Wieczorka.

Laureatka nagród na Ogólnopolskich Festiwalach Klarnetowych w Piotrkowie Trybunalskim w kategorii zespoły kameralne: 2001 – II miejsce, 2003 – II miejsce, 2005 – I miejsce. Stypendystka Burmistrza Miasta Kwidzyna w roku 2003/2004.

Swoje umiejętności doskonaliła biorąc czynny udział w warsztatach i kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych pedagogów jak: J.M. Fessard, A. Saiote, W. Meyer, A. Janicki, N. Baldeyrou oraz F. Héau. W roku 2006 ukończyła Podyplomowe Studium Menedżerów Kultury w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Jako kameralistka od 2003 r. współtworzyła Kwartet Klarnetowy Hevelius. Współpracowała również z Polską Filharmonią Bałtycką, Operą Bałtycką, Teatrem Muzycznym w Gdyni oraz z Polską Filharmonią "Sinfonia Baltica" im. Wojciecha Kilara w Słupsku.

W latach 2006 – 2012 pracowała w Szkole Muzycznej I i II st. w Szczecinku, prowadząc klasę gry na klarnecie. Od 2007 zatrudniona jest w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II st. im. F.Nowowiejskiego w Gdańsku, gdzie od 2015 r. jest kierownikiem sekcji dętej a w 2018 uzyskała stopień nauczyciela dyplomowanego. Jej uczniowie mają liczne osiągnięcia na konkursach o zasięgu regionalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym.

Prowadzi zajęcia zespołów kameralnych w ramach Wakacyjnych Warsztatów Klarnetowych odbywających się od 2012 roku w Zespole Szkół Muzycznych w Gdańsku-Wrzeszczu.

mgr Aleksandra Burzyńska

Doktorantka Akademii Muzycznej w Gdańsku. W uczelni tej w 2017 roku ukończyła studia magisterskie z wyróżnieniem w klasie klarnetu prof. zw. dra hab. Bogdana Ocieszaka oraz dra hab. Andrzeja Wojciechowskiego.

Swoje umiejętności w zakresie gry na klarnecie doskonaliła podczas licznych kursów i lekcji mistrzowskich, u wybitnych artystów i pedagogów takich jak: FlorentHéau, Pierre Genisson, Jean-MarcFessard, Igor Františák, Mark van de Wiel, Gabor Varga, Hannah Morgan, Jan Jakub Bokun, Claudio Conti.

Brała udział w licznych konkursach i festiwalach o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Jest laueratką III miejsca na V Stockholm Music Competition (2016), II miejsca na "eMuse" Online Music Competition w Grecji (2016 i 2018), I miejsca na 13. International Independent Music Competition „Individualis” w Kijowie (2015).

Czynnie udziela się również jako kameralistka. Wraz z Dawidem Głowackim tworzy duet, skupiony głównie na muzyce współczesnej.

Współpracuje także z kwartetem i kwintetem klarnetowym, docenionym na wielu konkursach. Do najważniejszych należą: II nagroda na V Stockholm Music Competition (2016), I nagroda na XI Festiwalu Klarnetowym w Piotrkowie Trybunalskim (2015) oraz I nagroda na VI Zachodniopomorskim Festiwalu Klarnetowym w Szczecinie (2014).

Współpracuje z wieloma orkiestrami, występując zarówno w Polsce, jak i za granicą. Należą do nich: Polska Filharmonia Kameralna Sopot, Opera Bałtycka, Polska Filharmonia Bałtycka im F.Chopina, Orkiestra Symfoników Gdańskich oraz Elbląska Filharmonia Kameralna.

mgr Dawid Głowacki

Doktorant Akademii Muzycznej w Gdańsku. Ukończył studia magisterskie z wyróżnieniem w 2016 roku, w klasie klarnetu dr hab. Grzegorza Wieczorka. W tym samym roku został nauczycielem gry na klarnecie w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku.

Jako solista występował w wielu krajach Europy m.in. Niemcy, Słowacja, Czechy, Litwa, Białoruś, Szwecja, Grecja.

W 2015 roku otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uczestnik wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Jest laureatem I nagrody na 12. International Independent Music Competition Individualsw Kijowie (2014), I nagrodynaeMuse Music Competition w Atenach (2016 i 2017), II nagrodyna VI International Music Competition, Sztokholm (2016).

Współpracuje z kwartetem i kwintetem klarnetowym docenionym na wielu konkursach i festiwalach, m.in.: II nagroda na VI International Music Competition, Sztokholm (2016), II nagroda na XII Festiwalu Klarnetowym w Piotrkowie Trybunalskim (2017), III nagrody na VI i VII Zachodniopomorskim Festiwalu Klarnetowym (2014 i 2016)

Wraz z Aleksandrą Burzyńską tworzy duet klarnetowy skupiony głównie na muzyce współczesnej. Współpracował z wieloma dyrygentami m.in. Sigiswald Kuijken, Rei Munakata, Zygmunt Rychert, Wojciech Michniewski, Kai Bumann, Wojciech Rajski, Paweł Kotla, Adam Sztaba, Jakub Kontz.

Brał udział w wielu warsztatach prowadzonych przez wybitnych pedagogów: FlorentHeau, Pierre Génisson, Jean-Marc Fessard, Antonio Saiote, Gabor Varga, Mark van de Wiel, Hannah Morgan, Andrew Marriner, Jan Jakub Bokun, Igor Frantisak.

Akompaniator:

wykł. Alicja Wieczorek - Akademia Muzyczna w Gdańsku

W roku 2000 ukończyła studia w klasie fortepianu prof. Zbigniewa Śliwińskiego, w Akademii Muzycznej w Gdańsku. W tym samym roku rozpoczęła pracę akompaniatora na Wydziale Instrumentalnym macierzystej uczelni. Swoje umiejętności z zakresu kameralistyki zawdzięcza w dużej mierze pracy w zespołach kameralnych prowadzonych przez prof. Annę Prabucką.

Jeszcze jako uczennica otrzymała II nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Pianistów Kameralistów w Częstochowie, w 1993r. Wielokrotnie otrzymywała wyróżnienia za akompaniament podczas konkursów, na których występowała: na Ogólnopolskim Konkursie Kontrabasowy im. Wiktora Gadzińskiego w Katowicach (2006r.), na XXXII Konkursie Młodego Muzyka w Szczecinku, na I Spotkaniach Młodych Dęciaków w Elblągu, na Ogólnopolskim Konkursie na Instrumenty Dęte ,,Miniatura 2011”, dwukrotnie na Konkursie Kontrabasowym w Starogardzie Gdańskim (w 2010 i 2012r.), na II Włocławskich Spotkaniach Skrzypcowych (2011r.), na Ogólnopolskich Przesłuchaniach CEA Uczniów Szkół Muzycznych II st. Klas Skrzypiec i Altówki w Kielcach ( 2013r.), na VI Zachodniopomorskim Festiwalu Klarnetowym w Szczecinie ( 2014r.), na XVI Akademickim Konkursie Klarnetowym we Włoszakowicach (2015r.), na Ogólnopolskim Konkursie Altówkowo-Kontrabasowym w Gdańsku (2016r.), na Ogólnopolskim Konkursie Klarnetowym CEA w Katowicach (2016r.), na Ogólnopolskim Konkursie Młodych Skrzypków i Altowiolistów w Zduńskiej Woli (2016r.), na III Pomorskim Festiwalu Obojowym w Gdyni (2018r.)

Akompaniowała podczas wielu kursów i warsztatów prowadzonych na terenie Trójmiasta przez Jean – Marc Fessard, Antonio Saiote, Nicolas Baldeyrou, Andrew Marriner, Wolfgang Meyer, Gabor Vargaiinnych, podczas trzech edycji Międzynarodowych Warsztatów Instrumentów Dętych w Szczecinku (2008, 2009i 2010), podczas sześciu edycji Wakacyjnych Warsztatów Klarnetowych w Gdańsku i Letnich Muzycznych Tortur w Wadowicach (2018r.), Międzynarodowego Festiwalu Klarnetowego Clarimania we Wrocławiu (2018r.).

Pracuje również jako pedagog Zespołu Szkół Muzycznych w Gdańsku – Wrzeszczu, gdzie prowadzi klasy fortepianu i zespołów kameralnych oraz akompaniuje. Często występuje w duecie z mężem, Grzegorzem Wieczorkiem - klarnecistą.

W latach 2005 - 2008 pełniła funkcję prezesa Gdańskiego Stowarzyszenia Miłośników Muzyki.

Cele Warsztatów:

 • doskonalenie warsztatu wykonawczego,
 • praca nad repertuarem proponowanym przez uczestników,
 • integracja uczestników, kształtowanie i pielęgnowanie zamiłowania do wspólnego muzykowania poprzez zajęcia w zakresie kameralistyki,
 • wykonanie koncertów na zakończenie warsztatów.

Koszty uczestnictwa:

Uczestnictwo czynne - 400 zł

Każdemu uczestnikowi czynnemu zapewniamy:

 • pięć lekcji indywidualnych,
 • trzy lekcje z akompaniatorem,
 • udział w zespołach kameralnych,
 • udział w koncercie uczestników, który odbędzie się w sali koncertowej ZSM w Gdańsku–Wrzeszczu

Uczestnictwo bierne - 200 zł

W ramach uczestnictwa biernego proponujemy możliwość obserwacji lekcji indywidualnych i udział w zajęciach kameralnych.

*    *    *

Wpłaty z dopiskiem VII Wakacyjne Warsztaty Klarnetowe prosimy przekazać na konto Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołu Szkół Muzycznych w Gdańsku-Wrzeszczu:
89 1160 2202 0000 0002 4756 2117

Karty zgłoszenia z kopią dowodu wpłaty prosimy przesyłać w terminie do 2 czerwca 2019 na adres e-mail:
sekretariat@zsm-gdansk.edu.pl
Zespół Szkół Muzycznych, ul. Romana Dmowskiego 16b, 80–264 Gdańsk–Wrzeszcz

Jednocześnie informujemy, że:

Organizator Warsztatów nie zapewnia noclegów dla uczestników warsztatów.

Uczniowie nieletni uczestniczący w Warsztatach muszą być pod opieką osoby pełnoletniej odpowiadajacej za ich bezpieczeństwo.

*    *    *

Informacje dotyczące warsztatów są udzielane pod numerem telefonu 516 223 263 lub adresem poczty e–mail:
grzegorz.wieczorek74@gmail.com

Do pobrania: