Logo ZSM
Menu
   STRONA GŁÓWNA
Szkoła Muzyczna I st. im. G.Bacewicz
Szkoła Muzyczna II st. im. F.Chopina
Rekrutacja
Historia szkoły
Absolwenci
Nauczyciele
Sukcesy uczniów
Informacje dla uczniów ZSM
Informacje dla nauczycieli ZSM
Samorząd uczniowski
Rada rodziców
Koło absolwenta
Tryb eksternistyczny
Stowarzyszenie przyjaciół ZSM
Konkursy, seminaria, warsztaty
Koncerty szkolne
Kalendarium muzyczne
Stare foto
Szkolne plany nauczania
Chwila wspomnień
K O N T A K T

4 października 2018 rokuWARSZTATY IMPROWIZACJI JAZZOWEJ

Miejsce: sala kameralna
Szkoły Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina
w Gdańsku-Wrzeszczu ul. Partyzantów 21a

Oganizator:
Zespół Szkół Muzycznych w Gdańsku-Wrzeszczu

Temat warsztatów:
„Improwizacja jazzowa w edukacji muzycznej instrumentalistów”.

Prowadzącym będzie wybitny pianista jazzowy prof. Wojciech Niedziela z Akademii Muzycznej w Katowicach.

W planie warsztatów jest wykład prof. Wojciecha Niedzieli poruszający ogólne zagadnienia dotyczące muzyki jazzowej – historia, rozwój, aktualności, niektóre kwestie z dziedziny improwizacji jazzowej oraz wybrane tematy dotyczące głównie pianistyki jazzowej.

Szkolenie zakończy recital solowy oraz koncert duetu: Wojciech Niedziela - fortepian i Adam Wendt - saksofon.

WOJCIECH NIEDZIELA

Czołowy pianista jazzowy, obecny na polskiej scenie jazzowej od początków lat 80-tych.W okresie debiutanckim był laureatem wielu konkursów (Jazz Juniors, Konkurs Improwizacji jazzowej, Konkurs Pianistów Jazzowych w Kaliszu i Międzynarodowy Festiwal Federacji Jazzowej w Leverkusen). Wtedy też otrzymał ministerialną Nagrodę Artystyczną Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego (1986).

Przez wiele lat pełnił rolę lidera zespołu New Presentation z solistami w osobach Lory Szafran i Piotra Wojtasika. Wziął udział w nagraniu 35 płyt, min z Janem Ptaszynem Wróblewskimi, Piotrem Baronem, Henrykiem Miśkiewiczem, Michałem Kulentym, Piotrem Wojtasikiem, Zbigniewem Namysłowskim, Krzysztofem Popkiem, Jackiem Niedzielą, Maciejem Sikałą i innymi.

Cztery płyty firmował własnym nazwiskiem - "New Presentation - Trio", "Lonesome Dancer", "To Kiss the Ivories" i "Domingos Tunes". Jest wieloletnim członkiem Kwartetu i Sextetu Jana Ptaszyna Wróblewskiego, z którym związany jest od połowy lat 90-tych do dnia dzisiejszego.

Nominowany do Nagrody Fryderyka za autorską płytę "To Kiss the Ivories" oraz album Ptaszyna Wróblewskiego "Real jazz". Koncertował w wielu krajach Europy (m.in w renomowanych klubach jazzowych - NEW MORNING w Paryżu, MONTMARTRE w Kopenhadze, A-TRANE w Berlinie) a także na Kubie i w USA - w słynnym nowojorskim klubie BIRDLAND.

Towarzyszył wybitnym amerykańskim jazzmanom podczas ich koncertów w Polsce (Bobby Watson, Mike Mainieri, Jack Walrath,Dave Friedman, Dave Liebman, Bill Mollenhof, Eddie Henderson ). Akompaniował też wielu znanym wokalistkom jazzowym - Urszuli Dudziak, Grażynie Auguścik, Dorocie Miśkiewicz, Ewie Urydze i uznanym liderom takim jak Michał Urbaniak, Janusz Muniak czy Eryk Kulm.

Uczestniczył we wszystkich częściach jazzowo-poetyckiego tryptyku Jacka, miał w nim duży udział, a na płycie "Jazzowe Poetycje" - z racji wkładu kompozytorskiego (trzy utwory do wierszy Haliny Poświatowskiej) pełnił wręcz rolę współlidera, choć z powodu nieścisłości okładkowo-wydawniczych nie został zakwalifikowany jako taki. Niejednokrotnie zapraszany był do pełnienia roli jurora konkursów jazzowych - Tarnów Jazz Contest, Nowy Tomyśl - Festiwal big-bandów.

Prowadzi bogatą działalność dydaktyczną w Instytutach Jazzu w Akademii Muzycznej w Katowicach, (kieruje Katedrą Twórczości i Interpretacji Jazzowej ) i w PWSZ w Nysie (jest dyrektorem tamtejszego Instytutu Jazzu). Wykładowca letnich Warsztatów Jazzowych w Puławach, Chodzieży i Lesznie. Prowadził też gościnne wykłady na uniwersytetach w Louisville (Kentucky) i Cinncinatti w USA.

KONKURSY, NAGRODY

  • Konkurs Improwizacji Jazzowej - Katowice 1983 r. - I nagroda
  • Konkurs "Jazz Juniors" - Kraków 1983 r. - I nagroda
  • Festiwal Pianistów Jazzowych - Kalisz 1985 r. - Grand Prix
  • Konkurs Międzynarodowej Federacji Jazzowej - Leverkusen 1985 r. - I nagroda
  • Dwukrotnie uhonorowany ministerialną Nagrodą Młodych im. S.Wyspiańskiego - Warszawa 1986 r., 1990 r.
  • Półfinalista konkursu Th. Monka w Waszyngtonie w 1988 r.
  • Cztery nominacje do nagrody Fryderyków 2000 r. - płyta roku, muzyk roku oraz 2006 i 2007 za płyty z KWARTETEM Jana Ptaszyna Wróblewskiego.

KONCERTY, FESTIWALE

Udział w największych polskich festiwalach (Jazz Jamboree , Jazz nad Odrą, Nokia Jazz Festiwal, Jazz na Kresach , Zaduszki Jazzowe i in.). Koncertował w wielu krajach Europy ( m. in. Niemcy, Norwegia, Szwecja, Dania, Rosja, Węgry, Czechy, Litwa, Ukraina, Francja), a także USA i Kuba.

wojciechniedziela.com