Zespół Szkół Muzycznych w Gdańsku-Wrzeszczu

4 października 2018 roku, o godz. 15.00WARSZTATY IMPROWIZACJI JAZZOWEJ

Miejsce: sala kameralna
Szkoły Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Gdańsku-Wrzeszczu,
ul. Partyzantów 21a

Temat warsztatów:
„Improwizacja jazzowa w edukacji muzycznej instrumentalistów”.

Prowadzącym będzie wybitny pianista jazzowy prof. Wojciech Niedziela z Akademii Muzycznej w Katowicach.

W planie warsztatów jest wykład prof. Wojciecha Niedzieli, poruszający ogólne zagadnienia dotyczące muzyki jazzowej – historia, rozwój, aktualności, niektóre kwestie z dziedziny improwizacji jazzowej oraz wybrane tematy dotyczące głównie pianistyki jazzowej.

Szkolenie zakończy recital solowy oraz koncert duetu: Wojciech Niedziela - fortepian i Adam Wendt - saksofon.WOJCIECH NIEDZIELA

  Czołowy pianista jazzowy, obecny na polskiej scenie jazzowej od początków lat 80-tych.W okresie debiutanckim był laureatem wielu konkursów (Jazz Juniors, Konkurs Improwizacji jazzowej, Konkurs Pianistów Jazzowych w Kaliszu i Międzynarodowy Festiwal Federacji Jazzowej w Leverkusen). Wtedy też otrzymał ministerialną Nagrodę Artystyczną Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego (1986).

  Przez wiele lat pełnił rolę lidera zespołu New Presentation z solistami w osobach Lory Szafran i Piotra Wojtasika. Wziął udział w nagraniu 35 płyt, min z Janem Ptaszynem Wróblewskimi, Piotrem Baronem, Henrykiem Miśkiewiczem, Michałem Kulentym, Piotrem Wojtasikiem, Zbigniewem Namysłowskim, Krzysztofem Popkiem, Jackiem Niedzielą, Maciejem Sikałą i innymi.

  Cztery płyty firmował własnym nazwiskiem - "New Presentation - Trio", "Lonesome Dancer", "To Kiss the Ivories" i "Domingos Tunes". Jest wieloletnim członkiem Kwartetu i Sextetu Jana Ptaszyna Wróblewskiego, z którym związany jest od połowy lat 90-tych do dnia dzisiejszego.

  Nominowany do Nagrody Fryderyka za autorską płytę "To Kiss the Ivories" oraz album Ptaszyna Wróblewskiego "Real jazz". Koncertował w wielu krajach Europy (m.in w renomowanych klubach jazzowych - NEW MORNING w Paryżu, MONTMARTRE w Kopenhadze, A-TRANE w Berlinie) a także na Kubie i w USA - w słynnym nowojorskim klubie BIRDLAND.

  Towarzyszył wybitnym amerykańskim jazzmanom podczas ich koncertów w Polsce (Bobby Watson, Mike Mainieri, Jack Walrath,Dave Friedman, Dave Liebman, Bill Mollenhof, Eddie Henderson ). Akompaniował też wielu znanym wokalistkom jazzowym - Urszuli Dudziak, Grażynie Auguścik, Dorocie Miśkiewicz, Ewie Urydze i uznanym liderom takim jak Michał Urbaniak, Janusz Muniak czy Eryk Kulm.

  Uczestniczył we wszystkich częściach jazzowo-poetyckiego tryptyku Jacka, miał w nim duży udział, a na płycie "Jazzowe Poetycje" - z racji wkładu kompozytorskiego (trzy utwory do wierszy Haliny Poświatowskiej) pełnił wręcz rolę współlidera, choć z powodu nieścisłości okładkowo-wydawniczych nie został zakwalifikowany jako taki. Niejednokrotnie zapraszany był do pełnienia roli jurora konkursów jazzowych - Tarnów Jazz Contest, Nowy Tomyśl - Festiwal big-bandów.

  Prowadzi bogatą działalność dydaktyczną w Instytutach Jazzu w Akademii Muzycznej w Katowicach, (kieruje Katedrą Twórczości i Interpretacji Jazzowej ) i w PWSZ w Nysie (jest dyrektorem tamtejszego Instytutu Jazzu). Wykładowca letnich Warsztatów Jazzowych w Puławach, Chodzieży i Lesznie. Prowadził też gościnne wykłady na uniwersytetach w Louisville (Kentucky) i Cinncinatti w USA.

KONKURSY, NAGRODY

  • Konkurs Improwizacji Jazzowej - Katowice 1983 r. - I nagroda
  • Konkurs "Jazz Juniors" - Kraków 1983 r. - I nagroda
  • Festiwal Pianistów Jazzowych - Kalisz 1985 r. - Grand Prix
  • Konkurs Międzynarodowej Federacji Jazzowej - Leverkusen 1985 r. - I nagroda
  • Dwukrotnie uhonorowany ministerialną Nagrodą Młodych im. S.Wyspiańskiego - Warszawa 1986 r., 1990 r.
  • Półfinalista konkursu Th. Monka w Waszyngtonie w 1988 r.
  • Cztery nominacje do nagrody Fryderyków 2000 r. - płyta roku, muzyk roku oraz 2006 i 2007 za płyty z KWARTETEM Jana Ptaszyna Wróblewskiego.
  KONCERTY, FESTIWALE

   Udział w największych polskich festiwalach (Jazz Jamboree , Jazz nad Odrą, Nokia Jazz Festiwal, Jazz na Kresach , Zaduszki Jazzowe i in.). Koncertował w wielu krajach Europy ( m. in. Niemcy, Norwegia, Szwecja, Dania, Rosja, Węgry, Czechy, Litwa, Ukraina, Francja), a także USA i Kuba.


Źródło: wojciechniedziela.com