SAKSOFON
   Mimo metalowej konstrukcji jest zaliczany do grupy instrumentów dętych drewnianych. Posiada charakterystyczną barwę dźwięku oraz duże możliwości techniczno-wykonawcze. Został wynaleziony w 1840 roku przez belgijskiego konstruktora instrumentów Adolfa Saxa, od którego nazwiska pochodzi nazwa instrumentu. W krótkim czasie saksofon zdobył niezwykłą popularność, która trwa nieprzerwanie do dziś.

   Rodzinę saksofonów tworzy 9 jego odmian, z których najpopularniejsze, to: dwie odmiany sopranowe, saksofon altowy, tenorowy, barytonowy, basowy i kontrabasowy.

   Już od samego początku saksofon spotkał się z wielkim zainteresowaniem kompozytorów (zwłaszcza francuskich), którzy napisali na ten instrument wielką ilość utworów orkiestrowych, solowych i kameralnych. W początkach XX wieku saksofon wszedł w skład większości orkiestr tanecznych i dętych. Niekiedy pojawia się w składzie orkiestry symfonicznej. Prawdziwą karierę zrobił w muzyce jazzowej, jako instrument solowy oraz wchodząc w skład big-bandów i mniejszych zespołów, na równi z trąbką, fortepianem, kontrabasem i perkusją.