KLARNET
   Należy do grupy instrumentów dętych drewnianych. Powstał w ostatnich latach XVII wieku za sprawą J.C.Dennera - niemieckiego konstruktora i muzyka. W latach późniejszych instrument był wielokrotnie modernizowany i udoskonalany, a od połowy XVIII wieku wszedł na stałe do składu orkiestry symfonicznej.

   Dzięki licznym zaletom brzmieniowym i dużym możliwościom technicznym klarnet jest chętnie wykorzystywany jako instrument solowy, w muzyce symfonicznej, kameralnej a także w orkiestrach dętych. Z czasem doczekał się wielu odmian, z których najważniejsze to: klarnet mały, klarnet altowy, basethorn (odmiana klarnetu altowego), klarnet basowy oraz zbudowany w XX w. klarnet kontrabasowy.

   Obok muzyki poważnej, klarnet spotykamy w różnych odmianach i stylach muzyki rozrywkowej i jazzowej. Wszechstronne możliwości wykonawcze sprawiły, że instrument ten doczekał się rozległej literatury muzycznej. Utwory na ten instrument pisali kompozytorzy od klasycyzmu do współczesności. Instrument spotykany jest również w muzyce ludowej.